Tomasz Rak mistrzem województwa oldboyów

W sobotę 24 marca w siedzibie UKS OPP Toruń odbyły się tradycyjne Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Oldboyów w szachach szybkich. Na starcie tegorocznych zawodów stanęło dwudziestu dwóch zawodników z całego regionu rywalizujących w dwóch kategoriach wiekowych – od 55. do 65. roku życia i od 65. w górę. Z numerem pierwszym rozstawiony był k Tomasz Rak, który należy wprawdzie do klubu z Giżycka, jednak jako mieszkaniec Bydgoszczy mógł wystartować i powalczyć o trzecie z rzędu zwycięstwo w tym turnieju.

Faworyt nie zawiódł – w dziewięciu rundach uzyskał 7,5 punktu i wywalczył pierwsze miejsce. Jedyną porażkę poniósł w przedostatniej rundzie grając czarnymi z Jerzym Jabłońskim, najstarszym uczestnikiem mistrzostw, w której … podstawił mata w jednym posunięciu. Na szczęście dla Raka, w innych partiach takich wpadek już nie było, dzięki czemu skompletował on swoisty szachowy hat-trick w mistrzostwach oldboyów.

Drugie miejsce wywalczył Krzysztof Woźniak. Zawodnik AZS UMK Toruń rozpoczął mistrzostwa od 1,5 z 3, jednak w pozostałych sześciu rundach przegrał tylko z Rakiem i pozwoliło mu to uplasować się tuż za nim.

W czołowej trójce znalazło się jeszcze miejsce dla Henryka Bieluszewskiego. Przed ostatnią rundą zawodnik z Nowego dogonił liderującego Raka i miał jeszcze szansę nawet na indywidualne zwycięstwo w całych mistrzostwach. W decydującej partii szybko przegrał jednak z Woźniakiem i ostatecznie uplasował się na trzecim miejscu. Bieluszewski mimo tej porażki miał i tak powody do zadowolenia – w kategorii powyżej 65. roku życia okazał się najlepszy.

Sędzią głównym mistrzostw była Maria Michalska. Obsługą komputera zajmował się Andrzej Harasimowicz. Wyniki dostępne są na stronie programu ChessArbiter: https://www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_928/final_standings&9.html


Comments are closed.