Nowy regulamin Grand Prix – nie brak zmian!

Dostępny jest już nowy regulamin naszego cyklu Grand Prix. Nie brak w nim zmian, w związku z czym prosimy o jego dokładną lekturę. Poniżej w skrócie przedstawiamy najistotniejsze nowości.

Najważniejsza zmiana dotyczy szachistów dorosłych oraz młodzieży powyżej 15. roku życia. Do tej pory, rokrocznie od pierwszej edycji Grand Prix, nasze turnieje rozgrywane były tempem P-15, którym graliśmy co miesiąc siedem partii. Tymczasem od tej edycji czekać będzie nas każdorazowo aż dziewięć partii tempem P-10.

Inna zmiana to termin zakończenia sezonu – tym razem nie będziemy grali po raz ostatni w maju, a dopiero czerwcu, w związku z czym czeka nas jeden turniej więcej. Jeśli więc ktoś przyjdzie na wszystkie nasze turnieje to łącznie rozegra aż o 25 partii więcej niż do tej pory!

Co te zmiany oznaczają dla szachistów, oprócz szybszej gry i znaczącego zwiększenia liczby partii? Znacząco uatrakcyjni się rywalizacja w klasyfikacji generalnej. Do zdobycia w klasyfikacji generalnej będzie o 25 punktów więcej, co dodatkowo promuje tych, którzy będą u nas grali regularnie. Możliwość wywalczenia aż 9 “oczek” w jednym turnieju oznacza ponadto, że łatwiej będzie o zmiany w klasyfikacji. Do tej pory różnica 3-4 punktów między dwoma szachistami na jeden lub dwa turnieje przed końcem sezonu zwykle była nie do odrobienia. Teraz, przy dziewięciu rundach w danym turnieju, jest już ona znacznie bardziej realna do zniwelowania.

Mniej zmian czeka na młodych szachistów. Ci, którzy grają w grupach dziecięcych, będą rywalizowali w turnieju o nazwie Open B. Bez zmian pozostaje za to tempo gry i liczba partii – nasi najmłodsi zawodnicy nadal będą rywalizowali tempem P-15 na dystansie siedmiu rund.

Na nowość przygotować muszą się za to ci, którzy mają od 15 do 18 lat i startowali w kategorii Open Junior. Ta grupa zostaje zlikwidowana, a jej uczestnicy wystąpią po prostu w Open A razem z dorosłymi. W klasyfikacji generalnej będą wyróżnieni jako juniorzy odpowiednim kolorem, jednak jednocześnie nie będą klasyfikowani osobno w Open Junior, co miało miejsce do tej pory.

Poniżej link do regulaminu Grand Prix 2013/2014 wraz z pełnym terminarzem. Zachęcamy do lektury!

REGULAMIN


Comments are closed.